spalovnaeco.infoblog.sk

Odborná exkurzia z environmentálnej výchovy

Publikované 28.11.2017 v 13:44 v kategórii Exkurzia, prečítané: 36x

Dňa 30.11.2017 sa pre žiakov I. ročníka Gymnázia v Topoľčanoch uskutočnila odborná exkurzia z environmentálnej výchovy. Táto exkurzia bola pod vedením pani profesoriek PhDr. E. Jurčovej a Mgr. A. Haninovej. Miestom našej exkurzie bola Bratislava, v ktorej sme navštívili firmy: OLO odvoz a likvidácia odpadu a.s.; firma Curaprox- ekoofice; obchod "U dobrožrúta" a nakoniec prehliadka mesta Bratislava. V cene tejto exkurzie bola len doprava (11€), ktorá bola autobusom.

      

        Ráno sme sa všetci stretli pred gymnáziom v Topoľčanoch, aby sme vyrazili na celodenný výlet do Bratislavy. Museli sme vstávať zavčasu, pretože sme vyrazili už o 6:30 aj napriek veľmi nepriaznivému počasiu. Cesta autobusom bola ako každá iná, až na to, že snežilo. Niektorí ešte dospávali a niektorí sa zabávali. Po necelých dvoch hodinkách sme dorazili na prvé miesto exkurzie.

                                                                                          

       Prvým bodom programu exkurzie bola firma alias spaľovňa OLO odvoz. Najskôr sme si vypočuli zaujímavú prezentáciu o odpade a o produkcii odpadu. Dostávali sme aj zaujímavé otázky, na ktoré sme odpovedali. Vzápätí nasledovala interaktívna úloha na rozoznanie jednotlivých veci, materiálov a mali sme povedať o čo ide. Potom sme nasadili na seba ochranné prilby a vesty a spolu so sprievodkyňou sme sa vybrali na prehliadku spaľovne. Videli sme ako sa odpad dovezie a vysype do obrovskej jamy a následne putuje do spaľovacích kotlov. Po dôkladnom spálení odpadu sa ochladí vodou a už ako popol putuje ďalej. V tejto spaľovni sú všetky nebezpečné plyny kontrolované, aby nevzniklo riziko znečistenia vzduchu. Tu sme sa zdržali najdlhšie ale stálo to za to. Spaľovňa bola obrovská a my sme si odtiaľ odniesli najmä to, že odpad je potrebné recyklovať.

                                                                                     

       Druhá zástavka bola vo firme Curaprox “ekooffice“ kde sme si taktiež vypočuli prednášku o recyklácii odpadu ale aj o tom, že zubné kefky nepatria do koša, ale mali by sa zbierať a odovzdať na vybraných miestach uvedenej firmy. Okrem toho sme si vyskúšali kefkovú gilotínu, ktorá odsekne hlavičku kefky a následne to čo zostane je plne recyklovateľné. Dostali sme aj darček v podobe najnovšej kefky od Curaproxu tzv. “bezobalovú kefku“. Videli sme aj jedinečné dážďovky, ktoré dokážu recyklovať BIO odpad.

                                                                                         

        Nakoniec sme navštívili bezobalový obchod U dobrožrúta, kde sme si mohli kúpiť jedinečné BIO produkty a bolo nám povedané, že potraviny sa dajú predávať aj bez obalu, respektíve s obalom z cukrovej trstiny.

                                                                                          

        A nakoniec sme sa zastavili v nákupnom centre AUPARK, kde sa každý ihneď šiel najesť po veľmi dlhom, ale atraktívnom programe. Potom sme oddychovali v centre každý po svojom. Niekto šiel nakupovať na Vianoce darčeky, iní sa zas len prechádzali a niekto iba sedel a užíval si predvianočnú atmosféru AUPARKU.

                                                                                         

        Cesta naspäť bola rovnaká ako ráno, pretože už bola tma. Ale väčšine zostala pozitívna nálada. Boli sme plní energie až do príchodu do Topoľčian a unavení, ale poučení sme sa pobrali domov.


Ďalšie fotografie: Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?